Dieta proteinowa - opis diety

Dieta Dukana (inaczej dieta białkowa) ma na celu przede wszystkim nie wyniszczanie organizmu oraz nie doprowadzenie do niedoboru witamin. Każdy dietetyk wie jak ważne są witaminy oraz niezbędne składniki mineralne dla zdrowego organizmu, organizmu w którym widać skutki utraty wagi. Doktor Pierre Dukana zawsze zwracał uwagę w kwestii dotyczących diet na czynnik dyskomfortu i postanowił, że postara się stworzyć dietę, która nie powoduje dyskomfortu u osób, które stosujących właśnie tę dietę.

Tak więc Doktor Dukan zajął się przede wszystkim aspektem psychologicznym odchudzania. Chodzi tu mianowicie o wpływ odczucia głodu oraz wielkich wyrzeczeń, które są przeważnie elementami większości obecnie istniejących diet. Pierre Dukan, w swojej proteinowej diecie zawarł również czynnik, który automatycznie motywuje osoby korzystające z jego diety do dalszego utrzymywania jej. Spowodowane jest to głownie tym, że już w pierwszej fazie diety widać znaczny ubytek masy (dowiemy się o tym więcej w dalszej części artykułów).

Jakie jest główne założenie diety? A no takie, aby jak najbardziej ograniczyć spożywanie posiłków bogatych w cukier na rzecz pokarmów, które „emanują” dużą ilością białka. Duża ilość węglowodanów w pokarmie powoduje, że organizm człowieka zaczyna przybierać na wadze wytwarzając duże ilości tłuszczów, które z kolei przekładają się w tkankę tłuszczową. Natomiast białko ma to do siebie, że człowiek jedząc je nie otrzymuje z niego na tyle dużo energii by je strawić, dlatego też nasz organizm pobiera wtedy energię zgromadzoną w tkance tłuszczowej do strawienia białka, co z kolei powoduje, że tkanki tłuszczowej jest coraz mniej i stajemy się chudsi. Proteiny to proste białka, które są zbudowane z aminokwasów, znajdziemy je w mięsie wołowym, w koninie oraz rybach. Natomiast białka pochodzenia roślinnego (w zbożach, grochu, fasoli, itd.) powinny zostać ograniczone i to nawet znacznie ponieważ zawierają zbyt dużo węglowodanów, a tych powinniśmy spożywać jak najmniej.

Woda w diecie Dukana

Warto też wspomnieć o aspekcie zatrzymywania wody w ciele. Białka ułatwiają ludzkiemu organizmowi wydalanie moczu i nie zatrzymywanie wody w ustroju. Zatrzymywana woda powoduje wzrost masy ciała, szczególnie u płci pięknej. Im mniej węglowodanów tym więcej wody tracą tkanki lecz należy uważać, ponieważ gdy znów wzrośnie ilość węglowodanów, wzrośnie również ilość zatrzymywanej wody, co z kolei spowoduje wzrost masy ciała.

Przeczytaj również:

Zalety diety Dukana
Wady diety Dukana